Uczniowie klas IV biorący udział w warsztatach z edukacji ekologicznej otrzymali certyfikat od organizatora Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Głównym celem było uświadomienie uczniom w jaki sposób nawet niewielkie zmiany w sposobie wykonywania codziennych czynności oraz trybie życia mogą wpływać na zatrzymanie lub spowolnienie zjawisk degradujących środowisko naturalne. Uczniowie otrzymali dyplomy wzorowego ekologa, broszury "Jak pomagać środowisku na co dzień?”, “Ekologia- recycling”, zielone koszulki, a szkoła pojemnik na baterie. Kształtowanie postaw proekologicznych, promowanie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, poszerzanie wiedzy ekologicznej wśród dzieci jest obowiazkiem nas doroslych.
Akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja
„Dniu Trzeci Maja, dniu nam święty, Hołd Ci należy nieść ! ”
Od takich słów rozpoczęła się w naszej Szkole akademia poświęcona upamiętnieniu rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Spotkała się na niej cała szkolna społeczność. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i odśpiewania Hymnu Narodowego. Po obejrzeniu części artystycznej w wykonaniu uczniów klas: czwartych, piątej i siódmej, głos zabrała Pani Dyrektor Aneta Janaś, która w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie wspominanego wydarzenia oraz podziękowała za przygotowanie apelu.
23 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Języka Angielskiego ustanowiony przez ONZ. W tym dniu urodził się i zmarł William Shakespeare.
Przez cały tydzień uczniowie mogli oglądać makiety ciekawych budynków znajdujących się w różnych krajach anglojęzycznych. Na gazetkach znajdowały się ciekawostki dotyczące Wielkiej Brytanii oraz najważniejsze atrakcje turystyczne. Można też podziwiać najciekawsze zakątki Londynu oraz najbardziej znane i rozpoznawalne miejsca tej stolicy.
22 kwietnia obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI. Święto, które promuje proekologiczne postawy i uświadamia, że każdy człowiek może mieć wielki wpływ na naszą planetę - Matkę Ziemię. Drzwi sal lekcyjnych zostały udekorowane informacjami związanymi z segregacją odpadów, recyklingiem oraz eko-zadaniami do wykonania przez uczniów. Z tej okazji na apelu uczniowie klasy Ib przedstawili inscenizacje pt. „Przygoda w stumilowym lesie”, a uczniowie klas czwartych bajkę „Zielony Kapturek i siedmiu krasnoludków”. Występy uświetniły piosenki ekologiczne w wykonaniu uczniów klas czwartych i piątych.
Ponadto uczniowie, którzy wzięli udział w gminnym konkursie recytatorskim zaprezentowali swoje wiersze: Paweł Jędrzejczyk – zdobywca I miejsca i Ania Wójcik, która zajęła III miejsce.
Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej z okazji Dnia Ziemi zorganizowało kilka konkursów. Jednym z nich był konkurs wiedzy ekologicznej adresowany do uczniów klas IV-VIII, w którym uczestnicy mieli okazję wykazać się swoją wiedzą na temat ochrony środowiska, problemów związanych z zanieczyszczeniem, a także ekologicznych metod produkcji i przetwarzania surowców. Konkurs odbył się 20. kwietnia w siedzibie GCKiCz. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Anna Wójcik i Filip Gomółka, która zajęła II miejsce. Gratulujemy.
Klasa VIa wzięła udział w pierwszej edycji Ogólnopolskiego Wydarzenia Kulturowego "Easter Egg Hunt". Do projektu przystąpiło około 400 szkół w całej Polsce. Uczniowie, podzieleni na grupy, wykonywali zadania związane ze świętami Wielkanocnymi, w formie gry dydaktycznej w języku angielskim. Oprócz wielu wrażeń i świątecznej atmosfery wydarzeniu towarzyszyły słodkie niespodzianki.
Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka – edycja 2022/2023. Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat czerniaka, czynników ryzyka oraz metod skutecznej profilaktyki. Program jest skierowany do uczniów kas 7 i 8 szkoły podstawowej i uczniów szkoły ponadpodstawowej.
W ramach programu odbędą się zajęcia, po których uczniowie nabędą umiejętności rozpoznania czerniaka, nauczą się regularnego samobadania skóry, a przede wszystkim, poznają czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka i zastosują zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu uchronią się, przed tym groźnym nowotworem. Program w naszej szkole będzie realizowany przez nauczycieli biologii.
Promocja zdrowia to jedno z zadań szkoły, obejmujące całą społeczność szkolną. Edukacja zdrowotna jest jednym z podstawowych i bardzo ważnych elementów nauczania i wychowania. W ramach realizacji ogólnoposkiego programu Trzymaj formę pod hasłem ZDROWY STYL ŻYCIA uczniowie wykonali plakaty promujące zasady zdrowego stylu życia oraz ulotki na temat szkodliwego wpływu palenia papierosów i picia alkoholu na zdrowie czlowieka. Plakaty mają zwiększyć świadomość społeczności szkolnej na temat wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Zapraszamy do ich obejrzenia. Kształtowanie postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia i uprawiania aktywności fizycznej, promowanie wiedzy o zdrowiu, pozwoli ułatwić uczniom teraz i w ich dorosłym życiu zachować zdrowy styl życia.