18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu – międzynarodowy akcent, który ma przypominać, że wszyscy decydujemy o kondycji środowiska i ponosimy odpowiedzialność za przyszłość planety. Pierwszy ŚDR odbył się 18 marca 2018 roku. Celem tej inicjatywy jest zjednoczenie ludzi na całym świecie w celu zachowania sześciu podstawowych zasobów: wody, powietrza, węgla, ropy, gazu ziemnego i minerałów oraz pokazanie potęgi nowo powstałego „siódmego zasobu” w postaci odpadów, które poddawane są recyklingowi. Dzień ustanowiony, by zwrócić uwagę i zmienić podejście do odpadów, które nie muszą być traktowane jako coś bezużytecznego, jako śmieci.
Recykling polega na odzyskiwaniu i powtórnym wykorzystaniu odpadów przy tworzeniu nowych produktów. Jego celem jest przetworzenie odpadów tak, żeby odzyskać z nich cenne surowce i ponownie je wykorzystać .Punktem wyjścia do zastosowania recyklingu jest właściwa i staranna segregacja odpadów. W ten sposób przyczyniamy się do możliwości ich racjonalnego zagospodarowania i przetworzenia na surowce, które zostaną ponowie wykorzystane. Segregowanie odpadów jest równie ważne jak oszczędzanie energii.
Dlaczego każdy z nas powinien segregować odpady? Jakie korzyści z tego wynikają? Czy w Twoim domu również segregujesz śmieci? W jakim kolorze jest kosz na plastik, w jakim na papier i w jakim na szkło? A może znasz inne kolory pojemników na odpady? Co należy do niż wyrzucać?
Zachęcamy uczniów, rodziców i całą społeczność do zbierania puszek po napojach , konserwach , kukurydzy itp. i przynoszenia do szkoły w ramach akcji – „Zbieramy puszki”. Puszki nadają się do powtórnego wykorzystania, powinny powrócić do gospodarki jako surowiec, który może być zastosowany zarówno z korzyścią dla środowiska, jak i z zyskiem ekonomicznym. Wiemy, że to od nas ludzi zależy czystość naszej Ziemi.
Mamy jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego z nas. Pamietajcie!
Szkolny Klub Ekologiczny.