Zespół Szkół nr 1 w Jodłowej

header zs1

Wycieczka do Krakowa

f324 września uczniowie klas gimnazjalnych oraz siódmej i ósmej klasy szkoły podstawowej wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Krakowa. Celem wycieczki był udział w XIV sesji naukowej dla uczniów organizowanej przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Akademii Fizyki. O godzinie 9 władze wydziału przywitały zgromadzonych uczniów i nauczycieli.

Pierwszy wykład wywarł chyba największe wrażenie na uczestnikach. Łączył bowiem naukę z popkulturą. „Gwiezdne Wojny” należą do absolutnej klasyki gatunku fantastyki naukowej. Fantastyczny świat przedstawiony w tym filmie jest pełen niezwykłych technologii i urządzeń, o których dzisiaj można tylko pomarzyć: unoszące się w powietrzu pojazdy, podróże w hiperprzestrzeni, miecze świetlne, supermocne lasery. Wiele z tych koncepcji uznaje się obecnie za sprzeczne z prawami fizyki. Niektóre natomiast, choć dzisiaj niewykonalne, wydają się możliwe do realizacji. Doktor Witold Zawadzki w bardzo interesujący sposób przedstawił fizykę w „Gwiezdnych Wojnach”. Uczniowie dowiedzieli się, co jest możliwe, naukowo prawdopodobne, a na co jeszcze fizyka nie znalazła odpowiedzi. Na przykład: do zniszczenia planety wielkości Ziemi Gwiazda Śmierci potrzebowałaby 2,038 ∙ 1032 J, co w praktyce oznacza 6 dni ładowania tej maszyny energią słoneczną. Inna ciekawostka: jeżeli od Ziemi do Proxima Centauri (najbliższej poza Słońcem gwiazdy) odległość wynosi 4,22 lat świetlnych, to podróż z prędkością równą przyspieszeniu ziemskiemu (10 m/s2) trwałaby ok. 14 lat (bo na razie nikt nie potrafi przyspieszyć żadnego pojazdu do prędkości światła); tymczasem podróże międzygalaktyczne w „Gwiezdnych Wojnach” trwają zaledwie parę minut. Jak to możliwe? Fizyka jeszcze nie zna odpowiedzi na to pytanie. Myślą podsumowującą ten wykład było jednak zdanie A. Einsteina, który powiedział, że „Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza, bo choć wiedza wskazuje na to, co jest, wyobraźnia wskazuje na to, co będzie”. Jeden z uczniów mógł poczuć się jak bohater Gwiezdnych Wojen trzymając „miecz świetlny” ze świetlówki.

Po przerwie uczniowie wysłuchali kolejnego wykładu „Laserem w plazmę” mgr Tomasza Pięty. Plazma to czwarty, wyższy stan materii. Uczniowie dowiedzieli się, że ludzie z biegiem czasu nauczyli się wykorzystywać plazmę nie tylko do ogrzewania i oświetlania domów, ale również zaczęto ją szeroko wykorzystywać w przemyśle. Plazmę stosuje się w lampach, wyświetlaczach plazmowych, produkcji układów scalonych, obróbce powierzchni (tzw. cięcie plazmowe), utylizacji odpadów, w medycynie (sterylizacja narzędzi) oraz w astronautyce (silniki jonowe statków kosmicznych). Plazma towarzyszy także kontrolowanej reakcji termojądrowej, będącej obiecującym źródłem energii dla ludzkości. Zainteresowanie plazmą wykazują również fizycy atomowi, gdyż promieniowanie plazmy jest bogatym źródłem informacji o właściwościach atomów znajdujących się w tym niezwykłym stanie materii.

Mgr Natalia Żywucka-Hejzner  wyjaśniała uczniom, co kryją w sobie aktywne galaktyki. Ten temat okazał się dla uczniów nieco trudny.  Na zakończenie sesji naukowej dr Witold Zawadzki w ciekawy sposób wyjaśniał rozwiązania najtrudniejszych zadań z konkursu fizycznego „Lwiątko” czyli „Lwiątkowych perełek”.

Drugą atrakcją tego dnia było zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Jest to sensoryczny park edukacyjny, z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki.  Wśród parkowej zieleni znajdują się tam urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia, uczyć, ale i bawić – tak,by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością. Uczniowie mogli samodzielnie nadać i odebrać wiadomość z użyciem telegrafu akustycznego, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu, wytworzyć wir wodny i obserwować jego zachowanie oraz wykonać wiele innych eksperymentów.