Tradycyjnie, od kilku lat, Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie naszej Szkoły spotykają się we wrześniu na szkolnej edycji Narodowego Czytania.
Ta ogólnopolska akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
Podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania sięgnęliśmy po „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej.
Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.
Do świata Dulskich, niestety, pod wieloma względami przypominającego współczesną nam rzeczywistość, przenieśliśmy się dzięki uczniom naszej szkoły, którzy wcielili się w postacie bohaterów komedii:
Pani Dulska – Martyna Jędrzejczyk,
Felicjan Dulski – Patryk Stręk,
Zbyszko – Karol Nawracaj,
Hesia – Amelia Szwed,
Mela – Małgorzata Lech,
Hanka – Milena Górka,
Juliasiewiczowa – Natalia Nawracaj,
Lokatorka – Wiktoria Rzońca.
Akcja ta okazała się być świetną okazją do propagowania czytelnictwa i przybliżenia uczniom ważnych dzieł polskiej literatury.