Zespół Szkół nr 1 w Jodłowej

header zs1

VIII miejsce naszych uczniów w II Ogólnopolskich Zawodach Algorytmicznych CMI

IMG 20210618 141318428Uczniowie klasy szóstej: Michał Buras i Oskar Furman zostali finalistami II Ogólnopolskich Zawodów Algorytmicznych w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Znaleźli się w pierwszej ósemce najlepszych zespołów w Polsce w zakresie wiedzy programistycznej.Należy podkreślić, że uczniowie rywalizowali z zespołami z klas siódmych i ósmych, co potwierdza ich ogromną wiedzę programistyczną.Choć nie udało się uzyskać tytułu laureata, to wiedza, jaką osiągnęli, jest godna podziwu, a uzyskany wynik to niebywały sukces i osiągnięcie.

W roku szkolnym 2020/2021 w naszej szkole realizowany był projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego, w ramach którego uczniowie brali udział w zajęciach informatycznych z zakresu algorytmiki i programowania w języku Scratch. Za nami bardzo pracowity rok szkolny. Pomimo czasu pandemii i nauczania zdalnego udało się uczniom naszej szkoły dotrzeć do finału II Ogólnopolskich Zawodów Algorytmicznych w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

W październiku 2020 uczniowie naszej szkoły rozpoczęli zajęcia informatyczne w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju większość zajęć koła informatycznego były prowadzone on-line. Uczniowie rozwiązywali zadania w języku programowania Scratch. Od kwietnia mieli możliwość pracy z robotami mBot, które otrzymaliśmy w ramach realizowanego projektu. Po złożeniu robotów przyszedł czas na ich programowanie: roboty poruszały się po płaskich powierzchniach z różną prędkością, wykrywały i omijały przeszkody, śledziły linię i wykrywały kontrastowe elementy na podłożu, prezentowały na wyświetlaczu różne rodzaje danych i grafiki, które uczniowie sami zaprojektowali.

W ramach projektu uczniowie brali udział w konkursach. Pierwszy z nich to Ogólnopolska Liga Centrum Mistrzostwa Informatycznego, która polegała na rozwiązywaniu zadań w języku Scratch a odbywała się w ośmiu rundach w trybie on-line. Co dwa tygodnie każdy zespół rozwiązywał zadania, które sprawdzane były tzw. sprawdzarką kodu, a ich poziom wykraczał  poza podstawę programową z informatyki ze szkoły podstawowej. Liga była doskonałym, praktycznym przygotowaniem do Zawodów Algorytmicznych Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

Kolejny konkurs, w którym brali udział członkowie koła informatycznego, to Ogólnopolskie Zawody Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Składał się z trzech etapów: etapu lokalnego, regionalnego i finału. W każdym etapie uczniowie rozwiązywali po pięć zadań z zakresu algorytmiki i programowania, które przesyłali do sprawdzenia z wykorzystaniem platformy Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Zawody lokalne rozpoczęły się 23 lutego 2021 roku. Na każdy etap zawodów był określony czas na wykonanie zadań i przesłanie ich z wykorzystaniem platformy on-line. Zadania sprawdzane były tzw. sprawdzarką kodu. Zawody polegały na rywalizacji z innymi zespołami z Polski. Również tutaj poziom wykonywanych zadań wykraczał poza podstawę programową z informatyki ze szkoły podstawowej. Zespoły biorące udział w zawodach uczyły się nie tylko logicznego myślenia, rozwiązywania zadań algorytmicznych, programowania w języku Scratch, ale również systematyczności i odpowiedzialności za pracę całego zespołu. Za każde wykonane zadanie zespół otrzymywał punkty, które były zliczane i dawały kwalifikację do kolejnego etapu.

Dzięki temu, że Michał i Oskar zajęli II miejsce w etapie regionalnym zawodów, w sierpniu otrzymamy nagrodę (najprawdopodobniej będzie to kolejny robot).

Gratulujemy Michałowi i Oskarowi za ich zapał do programowania, za osiągnięte sukcesy, za pasję do rozwijania wiedzy algorytmicznej, a przede wszystkim za to, że dotarli do finału II Ogólnopolskich Zawodów Algorytmicznych w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Niech programowanie będzie dla Michała i Oskara drogowskazem w osiągnięciu celu w życiu, a jednocześnie stanie się cennym i unikalnym kapitałem, który umożliwi im budowanie przewagi konkurencyjnej w świecie, gdyż funkcjonowanie współczesnego świata oparte jest na wykorzystaniu technologii teleinformatycznych.  

Dziękujemy Michałowi i Oskarowi oraz całemu zespołowi koła informatycznego za rok ciężkiej pracy. Czekamy z niecierpliwością na kolejne sukcesy w następnym roku szkolnym 2021/2022.