Zespół Szkół nr 1 w Jodłowej

header zs1

Zasady organizacji i funkcjonowania zdalnego nauczania

NAUCZANIE ZDALNE

Zasady organizacji i funkcjonowania zdalnego nauczania w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Ks Franciszka Blachnickiego w Jodłowej  

Na podstawie: rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 z późn. zm.),

Ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14grudnia 2016 (Dz.U.z 2018r. poz.996 ze zmianami) oraz ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1481 ze zm.) ustala się zasady funkcjonowania szkoły w sytuacji nauczania na odległość, z wykorzystaniem Kształcenie na odległość.

Poradnik nauczania zdalnego”,  Dobre praktyki w zakresie zdalnej edukacji – poradnik MEN - https://www.gov.pl/web/edukacja/dobre-praktyki-w-zakresie-zdalnej-edukacji-poradnik-men,  strona internetowa MEN https:/www.gov.pl/web/edukacja

Ustala się;

WSTĘP

Rozwiązywanie zaleconych przez nauczycieli zadań w nauczaniu zdalnym przy pomocy zintegrowanej platformy edukacyjnej Google  classrom, dziennika elektronicznego, wypełnianie ćwiczeń lub innych materiałów edukacyjnych przygotowanych przez nauczycieli w ramach prowadzonych lekcji zdalnych służy doskonaleniu umiejętności oraz zdobywaniu wiedzy przez uczniów w ramach realizacji podstawy programowej.

PRACA SZKOŁY W TRYBIE NAUCZANIA ZDALNEGO

a) DYREKTOR SZKOŁY

Zgodnie z  powyżej cytowanym  rozporządzeniem MEN z dnia 20 marca 2020r. za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor szkoły.

Powiadamia on  rodziców poprzez dziennik elektroniczy LIBRUS, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka. Nauczyciele mają możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.

Dyrektor ustala z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia,  określa formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami, monitoruje przebieg nauczania zdalnego i spełniania obowiązku szkolnego przez uczniów.

Dyrektor szkoły, w miarę posiadanych możliwości, uwzględniając przede wszystkim wielodzietność rodziny, może nauczycielowi i uczniowi wypożyczyć szkolny sprzęt komputerowy (laptop) do domu, co odnotowane jest osobnym protokołem użyczenia.

b) NAUCZYCIELE

Organizują pracę z uczniami zgodnie z przyjętymi zasadami funkcjonowania  nauczania zdalnego, informując uczniów i rodziców o możliwym trybie pracy na zintegrowanej platformie edukacyjnej classroom lub w szczególnych przypadkach przy użyciu innych platform w zakresie zadań, terminie i formach indywidualnych konsultacji, terminach i formach oddawania prac itp., zasadach oceniania - PSO na czas nauczania zdalnego, możliwościach przystąpienia do egzaminów poprawkowych, egzaminów sprawdzających.

Jeśli wychowawca lub nauczyciele nie odnotują odebrania wiadomości kierowanej do rodziców i / lub uczniów poprzez e-dziennik i platformę do nauki zdalnej classroom  lub w szczególnych przypadkach innych komunikatorów uzgodnionych z rodzicami,  zaleca się indywidualny kontakt telefoniczny lub poprzez indywidualną wiadomość na komunikatorze.

Zakres przekazywanych treści i zadań zadawanych do samodzielnego wykonania nie powinien być zbyt obszerny, dostosowany do możliwości uczniów.

Terminy wykonania zadań powinny być konkretnie ustalone przez nauczyciela.

Wiadomości i zadania od jednego nauczyciela (z jednego przedmiotu) powinny być przekazywane z zachowaniem równomiernego obciążenia ucznia i zaplanowaniem kartkówek i sprawdzianów   w e-dzienniku, zgodnie  ze statutem szkoły.

Zaleca się, aby instrukcje dla uczniów były proste i jasne, nieprzeładowane treściami nieistotnymi.

Prowadzona korespondencja może stanowić część dokumentacji przebiegu nauczania.

Zaleca się łączenie naprzemienne kształcenia online i z użyciem podręczników, materiałów ćwiczeniowych, kart pracy, które już uczeń posiada. W szczególnych sytuacjach poprzez kontakt telefoniczny lub dostarczenie wydrukowanych materiałów do ucznia z zachowaniem  zasad reżimu sanitarnego.

Dla uczniów nieposiadających warunków do nauczania przez Internet, nauczyciel przygotowuje materiały w wersji papierowej, wydrukowane lub skopiowane  w sekretariacie szkoły. Rodzic zobowiązany jest do odbioru tych materiałów z sekretariatu szkoły i dołożenia starań o możliwość nauki zdalnej przy użyciu Internetu.

c)   UCZNIOWIE I/LUB  RODZICE WSZYSTKICH ODDZIAŁÓW

Kontakty z rodzicami głównie odbywają się przy pomocy e-dziennika Librus.

Rodzice są zobowiązani do udostępnienia uczniom urządzeń (komputer/tablet/telefon) i łącza internetowego umożliwiających komunikację zdalną uczniów ze szkołą zgodnie z zaplanowanymi lekcjami online ( według tygodniowego planu lekcji).

Rodzice zobowiązani są do codziennego logowania się na e-dzienniku Librus i sprawdzania komunikatów od wychowawców lub innych nauczycieli. Dotyczy to również strony internetowej szkoły http://zs1.jodlowa.eu/ lub http://sp1.jodlowa.eu/ .

Jeśli wychowawca lub nauczyciele nie odnotują odebrania wiadomości kierowanej do rodziców i/lub uczniów poprzez e-dziennik zaleca się indywidualny kontakt telefoniczny lub poprzez komunikator i przypomnienie o obowiązku sprawdzania wiadomości na e-dzienniku Librus. 

Niespełnianie  obowiązku  szkolnego, czyli  aktywnego uczestnictwa  ucznia w nauczaniu zdalnym w formie lekcji online i częściowo w formie korespondencyjnej może się wiązać z koniecznością przeprowadzenia egzaminu klasyfikacyjnego   lub w przypadku braku zgody na proponowaną przez nauczyciela ocenę semestralną lub końcowo roczną egzaminu sprawdzającego.

Każdy uczeń klasy IV-VIII ma obowiązek logowania się do rekomendowanej zintegrowanej platformy edukacyjnej Google classroom lub ustalonego dla klasy komunikatora na zaplanowane przez nauczycieli  wcześniej e-lekcje/spotkania. Będzie to podstawą do odnotowania obecności ucznia na zajęciach.

W przypadku przewidzianej lekcji korespondencyjnej obecność ucznia jest odnotowywana na podstawie odebranej wiadomości od nauczyciela przedmiotu poprzez zintegrowaną platformę edukacyjną Google classroom  lub e-dziennik wg ustalonych zasad przez nauczyciela przedmiotu.

W przypadku trudności w zalogowaniu się z przyczyn niezależnych od ucznia (ograniczenia techniczne jak np. zawieszenie się komputera, słaba łączność) wymagane jest usprawiedliwienie nieobecności przez rodzica.

W przypadku niemożności rodziców do zapewnienia łącza Internetowego, są oni zobowiązani odebrać przygotowane dla ucznia materiały z sekretariatu szkoły   w wyznaczonym terminie, o którym zostanie wcześniej powiadomiony drogą telefoniczną oraz w miarę możliwości zapewnić połączenie z Internetem jak najszybciej. W tym przypadku dostarcza prace w formie papierowej i poprawione odbiera również z sekretariatu szkoły.

    SPOSÓB MONITOROWANIA POSTĘPÓW ORAZ WERYFIKACJI WIEDZY, UMIEJĘTNOŚCI  UCZNIÓW

a)  ZDALNE NAUCZANIE - KLASY  IV - VIII

1) LEKCJE ONLINE I KORESPONDENCYJNE

  • Informacje dotyczące lekcji korespondencyjnych przekazywane są do uczniów za pośrednictwem modułu „wiadomości” e-dziennika Librus
  • Uczniowie są zobowiązani do regularnego przeglądania poczty w module „wiadomości”
  • Informacje i materiały dotyczące lekcji online wysyłane są na bieżąco podczas zajęć przy użyciu platformy edukacyjnej Google Classroom
  • W przypadku specyficznych trudności w nauce (orzeczenia) nauczyciel kieruje również do rodzica informacje dotyczące zakresu i opisu czynności do wykonania przez ucznia.

2) Zadania obowiązkowe przygotowane przez nauczycieli do lekcji online nie powinny angażować uczniów dłużej niż od 4 do 8 godzin lekcyjnych dziennie efektywnej pracy.

3) Czas pracy każdego ucznia poświęcony na naukę zdalną uzależniony jest od indywidualnych możliwości edukacyjnych ucznia, organizacji pracy ucznia, wydajności domowego sprzętu komputerowego oraz szybkości Internetu.

4) Podczas jednej godziny lekcyjnej uczeń powinien pracować przy komputerze maksymalnie 30 minut (w trakcie całego dnia np. 4 lekcje po 30 min. = 120 min.)

5) Ilość materiałów wysłanych w jednym dniu do ucznia lub rodzica nie powinna przekroczyć liczby godzin lekcyjnych, jakie są zaplanowane dla oddziału w planie lekcji na dany dzień, czyli tylko z przedmiotów przypisanych w planie lekcji.

6) Nauczyciel w ramach swojego przedmiotu nie powinien jednorazowo wysyłać materiałów z wyprzedzeniem, tzn. na tydzień lub dłużej.

7) Potwierdzeniem uczestnictwa w lekcji w klasach IV-VIII jest obecność ucznia na lekcji online prowadzonej przy pomocy platformy edukacyjnej Google classroom  lub w szczególnych przypadkach ustalonego dla klasy komunikatora.

W przypadku lekcji korespondencyjnej potwierdzeniem obecności jest odebranie wiadomości  i odesłanie pracy w wyznaczonym terminie.

8) Długotrwałe nieodbieranie wiadomości od nauczyciela przez uczniów (lekcje korespondencyjne) i/lub brak logowania się na platformie edukacyjnej, na komunikatorze mogą być potraktowane jako niespełnianie obowiązku szkolnego przez ucznia.

W takich przypadkach wychowawca diagnozuje problem i w razie potrzeby stosuje procedury szkolne dotyczące niespełniania przez ucznia obowiązku szkolnego.

9) Wiedza uczniów sprawdzana jest systematycznie zgodnie z zapisami statutowymi  i Przedmiotowymi Systemami Oceniania.

10) Uczeń ma obowiązek wykonać i wysłać do nauczyciela zadania domowe za pośrednictwem   platformy edukacyjnej Google Classroom lub e-dziennik - „Zadania domowe”. W wyjątkowej sytuacji i za zgodą nauczyciela uczeń lub rodzic ucznia może wysłać zadanie domowe z innego źródła (np. poczta elektroniczna).

11) Terminy przesyłania wykonanych zadań ustala nauczyciel przedmiotu.

12) Zadania domowe w formie prac praktycznych (plastyka, muzyka, technika) będą również ocenianie. Sposób prezentowania wykonanej pracy  nauczyciel ustala z uczniami lub rodzicami.

13) Każdą pracę domową nauczyciel jest zobowiązany ocenić wg skali przyjętej  w Wewnątrzszkolnym Systemie Oceniania i Przedmiotowym Systemie Oceniania.
14)  Konsultacje indywidualne mogą odbyć się telefonicznie (na nr telefonu rodzica) lub online bezpośrednio z uczniem poprzez komunikatory w terminie i godzinach wyznaczonym przez nauczyciela przedmiotu.

15) Konsultacje rodziców z wychowawcami:

- przyjmuje się, że raz w tygodniu w ustalonych przez wychowawcę klasy ramach czasowych pełni się dyżur telefoniczny lub przez e-dziennik Librus), nie później jednak jak do godziny 16.00, po tej godzinie rodzic może oczekiwać na odpowiedź następnego dnia.

- przyjmuje się, że konsultacje w pilnych sprawach wychowawczych mogą odbyć się w formie zgłoszonej prośby rodzica do wychowawcy o kontakt poprzez wiadomość przy użyciu modułu „wiadomości” w e-dzienniku librus, wiadomości SMS lub na komunikatorze, nauczyciel wychowawca dokona starań, by w miarę możliwości niezwłocznie skontaktować się z rodzicem. 

 SPOSÓB INFORMOWANIA UCZNIÓW I RODZICÓW O POSTĘPACH W NAUCE

1)      Nauczyciele na bieżąco przekazują informacje zwrotne o postępach w nauce bezpośrednio na platformie Google classroom i indywidualnie do ucznia  (e-dziennik Librus) jak i rodzica za pośrednictwem e-dziennika.

2)      Nauczyciele mogą kontaktować się poprzez moduł „wiadomości”  w e-dzienniku Librus lub  telefonicznie z rodzicem, w szczególnych przypadkach, takich jak nieobecność ucznia na zajęciach online, brakiem odsyłanych przez ucznia zadań, itp.

3)      W przypadku nieudanej trzykrotnej próby nawiązania kontaktu nauczyciela z rodzicami ucznia lub z nim samym, nauczyciel powiadamia wychowawcę klasy, który ustala przyczynę braku aktywności ucznia. Informacja o takim uczniu przekazywana jest również do dyrektora szkoły.

4)      W przypadku wydłużającego się problemu w nawiązaniu kontaktu z rodzicami ucznia lub z nim samym, dyrektor w porozumieniu z wychowawcą klasy informuje pisemnie rodziców ucznia  o konsekwencjach niespełniania obowiązku szkolnego w formie zdalnego nauczania.

5)      Wychowawcy na bieżąco zbierają od nauczycieli uczących informację na temat aktywności uczniów podczas zdalnego nauczania.

6)      Lista uczniów nie wykazujących aktywności edukacyjnej przekazywana jest do pedagoga szkolnego, który poprzez kontakt z rodzicem pomaga wychowawcom zdiagnozować i rozwiązać problem.

    WARUNKI I SPOSÓB PRZEPROWADZANIA EGZAMINÓW: KLASYFIKACYJNEGO, POPRAWKOWEGO, SPRAWDZAJĄCEGO ORAZ USTALANIA ROCZNEJ OCENY KLASYFIKACYJNEJ Z ZACHOWANIA W PRZYPADKU WNIESIENIA ZASTRZEŻENIA DO TRYBU USTALENIA TEJ OCENY

Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, poprawkowego i sprawdzającego oraz warunki i sposób ustalania oceny z zachowania w przypadku wniesienia zastrzeżenia opisane są w statucie szkoły części dotyczącej oceniania i klasyfikowania.

Jeśli uczeń nie uczestniczył w ponad połowie zajęć obowiązkowych z jednego, dwóch lub więcej przedmiotów tym nie brał udziału w zajęciach prowadzonych w ramach zdalnego nauczania, wówczas może być nieklasyfikowany i w przypadku usprawiedliwionej nieobecności ma prawo do egzaminu klasyfikacyjnego.

Przed egzaminem klasyfikacyjnym lub sprawdzającym wiedzę uczeń jest zobowiązany do uzupełnienia wszystkich niewykonanych w czasie zdalnej nauki zadań.

Egzaminy przeprowadzane są w formie stacjonarnej z zachowaniem reżimu sanitarnego na terenie szkoły.

ŹRÓDŁA I MATERIAŁY NIEZBĘDNE DO REALIZACJI ZAJĘĆ, W TYM MATERIAŁY W FORMIE ELEKTRONICZNEJ DO WYKORZYSTANIA PRZEZ UCZNIÓW I RODZICÓW W NAUCE ZDALNEJ

1. Nauczyciele korzystają ze źródeł i materiałów niezbędnych do realizacji zajęć, w tym materiałów w postaci elektronicznej, z których mogą korzystać rodzicei  uczniowie (np.e-podręczniki). Podawane źródła do pracy online muszą być zweryfikowane przez nauczyciela pod kątem bezpieczeństwa w sieci (np. strony internetowe z „zieloną/żółtą kłódeczką”) i nie stanowić zagrożenia związanego z użytkowaniem Internetu.

2. Nauczyciele, uczniowie i rodzice mają do dyspozycji:
a) e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących
b) dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki, aplikacje edukacyjne, zintegrowana platforma edukacyjna Google Clasroom
c) rekomendowane przez Ministra Edukacji Narodowej materiały są:
- bezpłatne,
- zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej,
- dostępne z różnych urządzeń (komputer, tablet, smartfon),
- dostosowane do uczniów z różnymi potrzebami edukacyjnymi.

LEKCJE PROWADZONE „NA ŻYWO”, KORESPONDENCYJNIE I NAPRZEMIENNIE

Rekomendowane jest zdalne prowadzenie lekcji w systemie online, tzn. przy użyciu zintegrowanej platformy edukacyjnej Google clasroom, w szczególnych przypadkach komunikatorów oraz pracy korespondencyjnej, tj. przy użyciu e-dziennika Librus , moduł „wiadomości” i  w systemie naprzemiennym,  tzn. zarówno pracy ucznia przy komputerze jak i samodzielnej pracy z podręcznikiem, zeszytami ćwiczeń i innymi  materiałami w formie papierowej.

System naprzemienny – przykład:
Uczniowie w planie mają 5 godzin zajęć z języka polskiego. W uzgodnieniu z dyrektorem, lekcje online odbywają się 3x w tygodniu, pozostałe 2 godziny zajęć w formie korespondencyjnej.