Zespół Szkół nr 1 w Jodłowej

header zs1

Dzień Ziemi 2020. Jak na co dzień dbać o planetę?

dzien ziemii napisDzień Ziemi 2020. Jak na co dzień dbać o planetę?

Dzień Książki

Światowy Dzień Ziemi  co roku obchodzony był w naszej szkole. W tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, podobne inicjatywy nie mogą zostać przeprowadzone. Warto pamiętać, że troska o środowisko jest obowiązkiem każdego z nas! Ziemia jest naszym domem, a więc powinniśmy o nią dbać. Żeby zrobić coś dobrego dla planety, czasem wystarczy jej nie przeszkadzać.

Co możemy zrobić dla Ziemi?
Jest na to kilka sposobów:
Jak my naszymi codziennymi decyzjami możemy się przyczynić do poprawy stanu środowiska,  nie tylko na czas pandemii. Oto kilka pomysłów:

Rękawiczki i maseczki jednorazowe - NIE RZUCAJ GDZIE POPADNIE

Często wiatr rozdmuchuje jednorazówki po okolicy. To niebezpieczne nie tylko z uwagi na ekologię, ale także na higienę. Pamiętajmy też, że czasami można skorzystać z przedmiotów wielokrotnego użytku.

Zrezygnuj z plastikowych torebek i woreczków, a na zakupy zabieraj ze sobą własne torby - płócienne czy uszyte z firanek. Te drugie świetnie nadają się do noszenia warzyw i owoców.

Segregacja śmieci - WYRZUCAJ ODPOWIEDZIALNIE

Przed epidemią głośno mówiło się o nowych zasadach, które egzekwują od nas segregację śmieci. Choć trudne warunki nie oszczędzają nikogo - pamiętajmy, że ten obowiązek wciąż na nas spoczywa. Tylko 9 procent plastiku podlega recyklingowi, warto więc wybierać produkty pakowane w papier, szkło lub puszki.
Nie wyrzucaj jedzenia. Postaw na przemyślane zakupy. Lepiej kupić mniej produktów, za to lepszej jakości.
Naucz się naprawić rzeczy, zamiast je wyrzucać. Poszukaj w swojej okolicy zakładów zajmujących się naprawą pralki, telewizora czy telefonu komórkowego.
Oszczędzaj wodę. Oszczędzanie wody to nie tylko szybki prysznic i zakręcony podczas mycia zębów kran, ale też wypełniona pralka i zmywarka, które dzięki temu nie zużywają wody na mycie powietrza. To także nowa uszczelka w cieknącym zlewie i beczka zbierająca deszczówkę do podlewania kwiatków w ogródku.
Pij wodę z kranu jeśli masz czystą i przebadaną, zamiast kupować tę butelkowaną w plastikowych pojemnikach.
Posadź na balkonie kwiaty - będziesz cieszyć się ich pięknem całe lato.
Kup paluszki do ładowania i  zamiast zużywać kilkadziesiąt opakowań baterii, miej dwie, które doładują się setki razy.
Wyciągnij nieużywaną wtyczkę i wyłącz światło, gdy wychodzisz z pokoju- Wtyczka pozostawiona w kontakcie nie zużywa wprawdzie zbyt dużo energii, ale jeśli pomnożyć nawet tak małą wartość razy 365 dni, razy 2 wtyczki (jedną na telefon i drugą na laptop) oraz razy miliardy ludzi korzystających każdego dnia z ładowarek… Cóż. Pewnie kilka pokaźnych elektrowni pracuje na tym świecie jedynie po to, by zasilać niepodpięte do niczego kable sterczące z gniazdek.
Nie wyrzucaj starych ubrań-Tekstylia też można poddać recyklingowi, oszczędzając dzięki temu wodę, ograniczając rozmiary wysypisk śmieci i pozwalając na ponowne wykorzystanie tkanin.
Dowiedz się, gdzie możesz wyrzucić elektrośmieci - Elektronika zawiera w sobie mnóstwo metali, w tym także tych ciężkich, które bez odpowiedniej przeróbki mogą uwalniać się do środowiska, zanieczyszczając je kadmem, rtęcią, czy bromem oraz setkami innych potencjalnie toksycznych związków.
Używaj obydwu stron kartki. Drukarka z włączoną na stałe opcją obustronnego druku to też wcale nie taki głupi pomysł. 

 

W czasach, kiedy cały plan dnia przeniósł się do domów i mieszkań, tym bardziej zaczęliśmy doceniać otaczającą nas przyrodę, najpiękniejszą właśnie o tej porze roku. Mamy to  szczęście, że większość z nas ma swoje ogrody, ogrody działkowe, drobne uprawy warzyw czy nawet małe sady. I właśnie o tę najbliższą nam zieleń możemy szczególnie zatroszczyć się w tych trudnych tygodniach. Uporządkujmy ogrody, zasadźmy nowe kwiaty, krzewy, a nawet drzewka, które z pewnością odwdzięczą się nam w przyszłości, gdyż choćby jedna dorosła sosna produkuje tyle tlenu, ile zużywają 3 osoby. Warto pamiętać także o roślinach domowych, które nie tylko upiększają pomieszczenie i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, lecz także oczyszczają powietrze, podnoszą jego wilgotność, a nawet niektóre z nich pochłaniają rozmaite szkodliwe substancje chemiczne.

Warto w drobne prace w ogrodzie zaangażować się pomagając dorosłym, by zachować ideę popularyzacji obchodów Dnia Ziemi.
Natomiast , 23 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W czasach izolacji, braku możliwości korzystania z różnych form kultury czy nauki, wielu z nas zaczyna doceniać bogactwo literatury. Książka pomaga w walce z samotnością, stanowi źródło rozrywki, poszerza horyzonty czy pobudza kreatywność. Zachęcamy  do uporządkowania własnych biblioteczek, z pewnością znajdą się tam pozycje, do których od lat nikt nie sięgał. Większa ilość wolnego czasu pozwala  na wspólne czytanie bajek, baśni czy opowiadań, które z pewnością korzystnie wpłyną na rozwój czytelnictwa wśród Was, w tym wyrobienie  cennego nawyku czytania książek.