W dniu 9 kwietnia dzieci z klas 0–3 wzięły udział w wycieczce do Krakowa na spektakl pt: „Bajki dla niegrzecznych dzieci” wystawiany w Teatrze Bagatela. Wyjazd był dla uczniów nie tylko okazją do obejrzenia ciekawego przedstawienia teatralnego, ale także do wspólnego spędzenia czasu poza szkołą.
Spektakl miał duże walory wychowawcze – oparty był na wierszach zawierających morał i ważne przesłania dla najmłodszych. Dostarczył dzieciom wielu emocji, radości i uśmiechu. Interesująca gra aktorów oraz humorystyczna forma przedstawienia sprawiły, że uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili losy bohaterów.
Dzięki uprzejmości taty Franka uczniowie mieli wyjątkową okazję zrobić pamiątkowe zdjęcia oraz porozmawiać z aktorami, co było dla nich niezwykle radosnym przeżyciem. Składamy serdeczne podziękowania za Jego zaangażowanie i umożliwienie dzieciom tak miłego spotkania.
Wyjazd do teatru był również lekcją kulturalnego zachowania oraz kontaktu ze sztuką. Wycieczka do Krakowa na długo pozostanie w pamięci dzieci jako miłe i inspirujące wydarzenie.
31 marca 2026 r. nasza szkoła świętowała Dzień Patrona. Minęło właśnie 39 lat od śmierci Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i od prawie 20 lat nasza szkoła nosi Jego imię.
W uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły, a wielu z nich aktywnie włączyło się w przygotowanie tego wydarzenia. Swą obecnością uświetnił uroczystość Wójt Gminy Jodłowa p. Jan Janiga. Nasza społeczność szkolna poznała losy Patrona , jego bogatą w wydarzenia i aktywności drogę życia w formie pamiętnika , który był pełen cytatów zaczerpniętych ze wspomnień oraz zapisków samego ks. Blachnickiego. Aż czterech aktorów wcielało się w rolę Franciszka Blachnickiego (dziecka, młodego i starszego księdza). Uroczystość ożywiał nasz chór szkolny wraz z solistami i instrumentalistami, harcerze, przedstawiciele LSO, tańczące dzieci …
Mamy nadzieję, że akademia sprawiła, że Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki stał się bliższy każdej osobie obecnej na sali.
Z okazji Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego 2 kwietnia, w naszej szkole odbyły się wyjątkowe zajęcia edukacyjne, podczas których dzieci miały okazję lepiej zrozumieć, jak osoby w spektrum autyzmu odbierają świat.
Poprzez różnorodne aktywności sensoryczne i ćwiczenia empatii uczestnicy mogli wczuć się w codzienne doświadczenia osób autystycznych. Zajęcia te były nie tylko wartościową lekcją tolerancji i zrozumienia, ale również ważnym krokiem w budowaniu otwartości i akceptacji wobec różnorodności.
25 marca 2026 r. uczniowie z klas V oraz koleżanki z klasy VI a udali się na wycieczkę do Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Ryglicach. To przestrzeń do kreatywnego działania wypełniona interaktywnymi eksponatami i zestawami kreatywno-logicznymi. To miejsce nauki poprzez zabawę! Uczniowie bardzo chętni wykonywali różne eksperymenty oraz zadania logiczne. Przypomnieli sobie m.in. budowę ludzkiego ciała, zasadę odbicia lustrzanego czy wysokości geograficzne. Po tej ciekawej lekcji udaliśmy się do zabytkowego spichlerza dworskiego datowanego na rok 1756, który jest najstarszym tego typu obiektem w regionie. Budynek spichlerza wpisywał się w zespół pałacowo – parkowy, którego właścicielem w tamtych czasach był hrabia Walenty Ankwicz. Tutaj zobaczyliśmy zabytkowe sprzęty gospodarstwa domowego oraz przedmioty codziennego użytku jak maselnica, tarka, prasa do sera, kołowrotek itp. Uczniowie wzięli też udział w warsztatach – własnoręcznie ozdobili ekologiczne plecaki.
20 marca klasy piąte świętowały zbliżający się Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na wspólny spacer, zwracając uwagę na oznaki budzącej się przyrody. Spacer połączony z wizytą w pizzerii to doskonała forma integracji, łącząca aktywność na świeżym powietrzu z relaksem przy posiłku.
W piątek - 20 marca odbył się Szkolny Turniej Siatkarskich Czwórek. W zawodach wzięło udział 9 drużyn z klas VI-VIII, a każda z nich składała się z czterech zawodników. Turniej rozegrano systemem grupowym, a następnie najlepsze zespoły awansowały do półfinałów i finału.
Wyniki:
I miejsce: Zuzanna Górka, Marta Łącka, Szymon Bator, Aleksander Jędrzejczyk.
II miejsce: Kacper Wadas, Konrad Górka, Krzysztof Papciak, Michał Kumiega
III miejsce: Sandra Kurek, Nadia Górka, Ewelina Kaczka, Lena Pytkik
Na zakończenie turnieju wręczono medale i dyplomy. Gratulujemy, a nauczycielom wychowania fizycznego dziękujemy za przygotowanie tego wydarzenia.
20 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki. To święto, które przypomina nam o tym, że różnorodność jest piękna, a każdy z nas jest wyjątkowy. Kolorowe, nie do pary skarpetki stały się symbolem akceptacji, empatii i szacunku dla innych.
Nasi uczniowie z radością włączyli się w obchody, pokazując swoje wesołe skarpetki i ucząc się, jak ważne są życzliwość, otwartość i zrozumienie.
W piątek - 20 marca z okazji pierwszego dnia wiosny dla dzieci z oddziału przedszolnego oraz uczniów klas 1-3 odbyły się warsztaty, których bohaterami byli mieszkańcami Amazonii i Madagaskaru.
Uczniowie mogli z bliska obserwować zwierzęta, dowiedzieć się, jak żyją, czym się żywią oraz jakie mają przystosowania, które pomagają im przetrwać w tropikalnych lasach deszczowych.
Serdecznie dziękujemy Reptiland ZOO za wizytę w naszej szkole i miło spędzony czas.