Zespół Szkół nr 1 w Jodłowej

header zs1

Wycieczka gimnazjalistów do Warszawy

IMG 4163W dniach 21-22 września 45 uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.
W ramach programu wycieczki realizowano zadanie profilaktyczne:
- profilaktyka antyalkoholowa: „Poznając historię budujemy przyszłość z dala od alkoholu i miejsc patologii społecznych" - dwudniowa wycieczka do Warszawy połączona z wizytą w Centrum Nauki Kopernik dla klas II- III gimnazjum.

Program wycieczki:
21.09.2016 r. (środa)

                O godzinie 03:45 uczestnicy wyjazdu zebrali się pod szkołą, a o 4:00 wyjechali w kierunku Warszawy.

                Pierwszym punktem planu wycieczkowego była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego na Woli o godzinie 10.50. Było to duże przeżycie dla uczestników ponieważ znaleźli się w miejscu gdzie odtworzono w mikroskali atmosferę i losy powstania.

W muzeum obejrzeliśmy film o zgliszczach Warszawy po II wojnie światowej oraz wystawę okolicznościową. Pobyt w muzeum wzbudził niezapomniane wrażenia, zarówno jego sceneria jak również bogactwo zbiorów. Następnym punktem była wizyta w Sejmie i spotkanie z posłem Janem Warzechą. Samo spotkanie i obserwacja toczących się obrad na Sali sprawiła wszystkim sporo satysfakcji. Po wizycie otrzymali symboliczne upominki i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.Ostatnim punktem tego dnia był pobyt w Centrum Nauki Kopernika. Spędzili tam wiele czasu bo urządzenia i ich obsługa sprawiła uczniom wielką frajdę.

                               Po zakwaterowaniu w schronisku w Markach, około godziny 19.30 wszyscy spotkali się w świetlicy na obiadokolacji. Przygotowali krótkie scenki w formie plakatów związane z postawami asertywnymi wobec alkoholu. Zainteresowanie, jakie wykazywali świadczy o dostrzeganiu przez nich wagi problemu, który może dotyczyć każdego z nich. Potrafili dostrzec walory życia bez nałogów. Mądrze podawali różne alternatywy spędzania wolnego czasu, nie pomijając wartości wynikających ze wspólnego wędrowania podczas szkolnych wycieczek, czego właśnie doświadczyli.

22.09.2016 r. (czwartek)

                Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od spotkania z przewodnikiem, który poprowadził grupę po stolicy, udzielając wyczerpujących informacji o najciekawszych miejscach Warszawy. Dalszym punktem było zwiedzanie Starówki m.in. : Pomnik Małego Powstańca, Grób Nieznanego Żołnierza, budynek Sądu Najwyższego. Podczas wędrówki uczniowie nie tylko podziwiali piękno odtaczających krajobrazów, architektury lecz również posiedli wiele informacji o kulturze, gospodarce miejscowej ludności zarówno w czasach współczesnych, jak i na przestrzeni wieków. Następnym punktem wycieczki była wizyta w Zamku Królewskim. Uczniowie poznali historię zamku, jak i przypomnieli sobie najważniejsze wydarzenia historii narodu przedstawione zarówno przez przewodników, jak również w sztuce. Poczuli, że są blisko symboli narodowych, stali się dumnie w przynależności do Polskiego narodu. Przekonani o zaletach wędrowania do miejsc, gdzie odbywały się ważne wydarzenia historyczne. Następnie podjechaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki, docierając na platformę widokową pałacu. Widok roztaczającej się panoramy kazał zapomnieć o bolących nogach. Nikogo nie trzeba było przekonywać, że to jeden z najlepszych sposobów spędzania wolnego czasu. Młodzież zrozumiała, że tylko zdrowe organizmy są zdolne do takiego wysiłku fizycznego. Po chwili odpoczynku dotarli do stacji metra skąd udali się na Stadion Narodowy, gdzie wraz z przewodnikiem obejrzeli jego piękno i atmosferę obiektu sportowego. To był ostatni zaplanowany punkt wyjazdu.
Program zaplanowanej wycieczki został w pełni zrealizowany: po rozmowie z uczniami okazało się, że wycieczka dostarczyła im miłych przeżyć, które zapamiętają na długo. Przede wszystkim przybliżyła im piękno Warszawy.